- ✔ Always competitive prices
- ✔ Largest range of NL/BE
- ✔ Expert in smart, electronic lockers
- ★★★★★ 9,1 on Kiyoh
3-person clothes locker with power supply in each compartment (wide model) - H.200 x W.120 cm 12
SKU
1000304
Product Description
Are you looking for a spacious storage solution in which your staff, visitors or customers need to be able to temporarily store their personal belongings and where electronic devices need to be charged at the same time? Then this wide 3-person clothing locker is the solution. Each compartment has a shelf with a clothes rail underneath including 3 clothes hooks. The hanging and laying area provides sufficient storage space so that clothes, jackets, bags and shoes can be safely hung and put down. In addition, each compartment is equipped with a power point (220v) with 2 USB connections. This means that in addition to clothing, electronic equipment can also be stored and charged at the same time. This includes laptops, mobile phones or other business equipment. This extra functionality ensures that an extra service is offered to the person who uses the locker. The clothing locker is equipped with a sloping roof as standard, where the connection module is stored, which is also equipped with overvoltage protection. The cables are completely concealed, which ensures good safety. The useful width on the inside of the locker where the power connection is located will be slightly less in this section than stated in the specifications. This is due to the housing and finish of the power point and the cables. Due to the wide choice of colors, the locker fits in almost any environment. Do you have special wishes? Please contact us without obligation.
More Information
| Collection Name | Capsa Volt |
|---|---|
| Doortype | Flat.with.perforation |
| Finish | Scratch-resistant powder coating |
| Guarantee | 5 Year |
| Hallmarks | CE |
| Material | Steel |
| Material construction + thickness | Metal 0.8 mm |
| Material doors | Metal 0.8 mm |
| Maximum opening angle of the doors | 110° |
| Operating Environment | Droge environment |
| Clothing hooks in each compartment | Ja met 3 haken |
| Total number of columns / boxes | 3 |
| Total depth | 50 cm |
| Total height | 200 cm |
| Total width | 120 cm |
| Depth per compartment | 47.5 cm |
| Height per compartment | 175 cm |
| Width per compartment | 39.5 cm |
